KAPCSOLAT          AJÁNLATKÉRÉS

Klopfoló, húsverő kalapács

A klopfoló fontos eszöze a húsfeldolgozásnak, klopfolás során a hús szövetei, rostjai fellazulnak, omlósabbá válnak, ezért a fűszerek jobban bedolgozhatóak lesznek. A hús mérete nagyobb lesz, szerkezete pedig lazább. Többféle húsklopfoló létezik a piacon, anyagukat tekintve rozsdamentes acél, alumínium ötvözet, fa vagy törésálló műanyag is lehet. Formájuk kalapácsra hasonlít, a klopfolást végző fej része lehet henger vagy szögletes alakú, egy vagy kétoldalas kivitel. A fej kivitelezése lehet viszonylag kis bordázattal rendelkező, de akár nagy kitüremkedéseket vagy baltaszerű élt formázó is. Fogásukat általában kényelmesen kialakított markolat biztosítja, amit csúszásmentes bevonattal is el szoktak látni.


15termék 115

A húspuhítást kétféle módon szokták végezni, fizikai puhytással, ez a klopfolás, vagy kémiai enzimes puhítással, ez a pácolás.

A fizikai puhítás során az izomrostokat összekötő kollagént egy célszerszám segítségével fizikai erő hatásával, klopfolásssal lazítjuk fel. A feladat elkezdése előtt a húst érdemes félórára a fagyasztóba tenni, ezzel segíthetünk a klopfolás hatékonyságán ugyan is a hús lehűl annyira,hogy a merevebb részek könyebben engedjenek. Szeletelés közben ügyeljünk rá, hogy a hús egyenletesen vastag legyen és a klopfolás erejét se vigyűk túlzásba, nem az a cél, hogy a húsba lyukat verjünk, hanem az, hogy a rostokat fellazítsuk. A jó klopfolónak van súlya és a megfelelő cél elérésehez elegendő, ha a klopfoló saját súlyát ráejtjük a húsra. Nem minden húst szükséges klopfolni, például a sztéket nem lazítják, míg a rántott húst, sertéstarját vagy a csirkemellet szinte kötelező kicsit átlazítani.

A kémiai húspuhítás vagy pácolás már nagyobb szakértelmet kíván mert különböző gyűmölcsök enzimeivel történik. Itt fontos, hogy nyers gyümölcsöt használjuk vagy a boltokban kapható húspuhító sók és füszerkeverékekkel is megoldható. A kémiai puhitás másik módja a marinálás, amikor savas kémhatású folyadékot például joghurtot, citrusfélék levét vagy bort használunk. Itt vigyázzunk, a páclé nehogy túl savas legyen, mert az reakcióba léphet a fehérjékkel, ami nagyon rágós húst eredményezhet.

Szűrés
Termék státusza